30 серпня — Міжнародний день жертв насильницьких зникнень
30 серпня щороку ми відзначаємо Міжнародний день жертв насильницького зникнення. Ніхто не може піддаватися насильницькому зникненню. Це положення встановлено Міжнародною конвенцією про захист усіх осіб від насильницьких зникнень (надалі − Конвенція), до якої Україна приєдналася в 2015 році і зобов’язана як і інші держави – учасниці Конвенції дотримуватися її положень.
На жаль, для України це не просто дата, а реальність для тисяч сімей, чиї родичі стали жертвами насильницьких зникнень. Що означає «насильницьке зникнення»? Це не просто відсутність інформації, це завжди викрадення, незаконне затримання, утримання у незаконних в’язницях чи фільтраційних таборах, тортури, позасудові страти та приховування та знищення тіл загиблих.
Точну кількість таких випадків наразі в Україні підрахувати неможливо. З моменту повномасштабного вторгнення практика насильницьких зникнень стала однією з розповсюджених методів залякування громадян на новоокупованих територіях.
Насильницькі зникнення стали «визітівкою» російської політики в Чечні, починаючи з 1999 року жертвами стали від трьох до п’яти тисяч людей. Це саме і практикувала російська федерація всі вісім років на території окупованих Донеччини та Луганщини, а також на Кримському півострові.
Після 24 лютого 2022 року тільки на Херсонщині зафіксовано 303 випадки насильницьких зникнень, 121 особу було звільнено або вдалось звільнити, вбита одна людина, і доля ще 181 людини залишається невідомою. Про випадки насильницьких зникнень, які практикуються у фільтраційних пунктах на Донеччині та Луганщині, вже є цілі дослідження, окупанти продовжують відкривати такі пункти і далі: в Запорізькій області, на території окупованої Херсонщини та Криму.
Родини зниклих безвісти повинні отримувати всебічну підтримку від держави, включно із допомогою встановити правду про обставини зникнення і місцезнаходження розшукуваної особи.
З метою забезпечення координації діяльності державних органів, уповноважених на облік та/або розшук осіб, зниклих безвісти, у тому числі розшук осіб, зниклих безвісти зв’язку з війною росії проти України, яка триває більше 8 років або у зв’язку з надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру або іншими подіями, що можуть спричинити масову загибель людей при Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України працює Офіс Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, на якого покладено повноваження щодо координації розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та вирішення інших пов’язаних з цим питань. У цей день приспускають Державний Прапор України на адміністративних спорудах, будинках підприємств, установ та організацій.