РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ НАВЧАННЯ НАСЕЛЕННЯП РАВИЛАМ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ
І. Загальні положення.
За умов перехідної економіки, ускладнених кризовими явищами, що охопили всі галузі господарчого комплексу, протипожежний захист житлового фонду набуває особливої ваги.
Будівництво житла, у тому числі й відновлення (відбудова) його після пожеж ускладнюється внаслідок постійного збільшення фінансових витрат.
На жаль, пожежі призводять не лише до тяжких наслідків економічного характеру, але й несуть у собі величезні втрати людського потенціалу – гине велика кількість людей.
Незважаючи на вжиті заходи, саме проблема забезпечення захисту житлових будинків сьогодні постає особливо гостро: найбільше пожеж виникає у житловому секторі міст та сільських населених пунктів.
Щорічно в Україні трапляється більше 70 тисяч пожеж, понад 57 тисяч з них (82 % від загальної кількості) – у житловому секторі. В Одеській області щорічно виникає більше 4 тисяч пожеж, з яких в житловому секторі – понад 2 тисяч.
В Україні під час пожеж у житловому секторі гине більше 2000 громадян (у тому числі 80-90 дітлахів), понад 1500 осіб травмуються. В Одеській області у житловому секторі гине понад 140 осіб, понад 100 травмується.
Щодня в Україні у житловому секторі виникає близько 195 пожеж.
В Україні кожна друга пожежа в житловому секторі виникає через необережне поводження з вогнем, що нерідко призводить до загибелі людей. Кожний третій випадок пожежі пов’язаний з порушенням вимог пожежної безпеки під час експлуатації електропобутових пристроїв, приладів опалення. Кожна десята пожежа виникала внаслідок дитячих пустощів з вогнем.
Характерною особливістю сучасного житла є наявність у домівках газових комунікацій та побутових електроприладів, насиченість помешкань найрізноманітнішими пожежонебезпечними речовинами й матеріалами, що знаходять все ширше застосування в побуті. Особливо у виготовленні та обробці меблів і приміщень.
Досвід показує, що пожежі в житлових будинках виникають, головним чином, через незнання й недотримання населенням правил і вимог пожежної безпеки саме у побутових умовах.
Ще більшого значення питання пожежної безпеки в житловому секторі набуває у зв’язку з розширенням будівництва споруд підвищеної поверховості. Виникнення пожеж у багатоповерхових будівлях є вкрай небезпечним, адже наслідки від них, як правило, катастрофічні.
Все вищенаведене і диктує необхідність перебудови форм та методів профілактичної роботи в житловому секторі. Сьогодні у профілактиці пожеж в житлових будинках вже недостатньо обмежуватися публікаціями окремих бесід про заходи пожежної безпеки на шпальтах газет, їх трансляціями по радіо та телебаченню.
II. Документи, що визначають хід організації та ступінь відповідальності
за навчання населення правилам пожежної безпеки.
1. Кодекс цивільного захисту України.
2. Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 року № 1417 «Про затвердження Правил пожежної безпеки в Україні», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 р. за № 252/26697.
III. Послідовність проведення роботи з навчання населення правилам пожежної безпеки.
- Прийняти рішення міської ради, житлово-комунального підприємства (далі ЖКП) «Про проведення навчання населення правилам пожежної безпеки».
- Населені пункти, житлові будинки розбити на дільниці за кожною з яких закріпити відповідального за проведення навчання (далі – інструктора).
- Виділити в міських радах, ЖКП приміщення для навчання населення, забезпечити їх набором брошур, плакатів, фотознімків та інших наочних матеріалів протипожежного характеру.
- Розробити пам’ятки про дотримання основних вимог правил пожежної безпеки за місцем проживання.
- Скласти графік навчання населення правилам пожежної безпеки (Додаток 1).
- Завести журнал обліку навчання населення правилам пожежної безпеки (Додаток 2).
Навчання населення правилам пожежної безпеки повинно здійснюватись у спеціально відведених приміщеннях міських рад, ЖКП або за місцем проживання.
При проведенні навчання слід звернути увагу, що суха, шаблонна, без характерних прикладів бесіда сприймається важко. І навпаки, побудована на фактах реальних пожеж та ілюстрована наочними матеріалами підвищує ефективність навчання.
Беручи це до уваги, кожний інструктор обов’язково повинен мати у своїй робочій папці навчальний та ілюстративний матеріал:
- копію рішення (або виписку з нього) міської ради, ЖКП «Про проведення навчання населення правилам пожежної безпеки»;
- правила пожежної безпеки в Україні;
- програму навчання населення;
- перелік характерних для житлових будинків пожеж;
- фотознімки чи інший матеріал про наслідки пожеж та їх основні причини;
- набір плакатів з основними вимогами правил пожежної безпеки в побуті.
IV. Теми підготовки
Тема 1. Заходи пожежної безпеки при експлуатації приладів опалення.
Пожежі часто виникають через порушення протипожежної безпеки при експлуатації печей, грубок, газових плит.
Останнім часом в Україні з’явились нові міста, селища, змінився вигляд старих міст, сіл. Все це створюється роками і є надбанням народу.
Однак окремі громадяни не дотримуються елементарних протипожежних вимог в побуті, що призводить до пожеж, якими завдаються як державі, так і громадянам великі матеріальні збитки.
Дуже важко спостерігати, як пожежа перетворює на руїни і попіл житлові будинки, квартири, знищує домашнє майно й інколи призводить до людських жертв. Однією із поширених причин пожеж є несправність приладів опалення та недотримання правил експлуатації печей.
Статистика пожеж в Україні свідчить, що на житловий сектор щорічно припадає близько 82% пожеж, а через порушення правил монтажу та експлуатації приладів опалення виникає 7,8% від загальної кількості пожеж. І тому кожен, хто користується цими приладами, повинен стежити, щоб піч в домі була завжди справною, без тріщин у кладці.
В місцях, де горючі конструкції будівель примикають до димарів і печей, необхідно передбачити протипожежні розділки із цегли не менше 38 см. Якщо підлога перед топкою дерев’яна, необхідно прибити до підлоги металевий лист розміром 50х70 см. Стежте за тим, щоб біля грубок і печей не сушились дрова, не висіла білизна (ближче ніж за півметра), не стояли столи, стільці, шафи та ліжка.
Насамперед, до початку опалювального сезону треба перевірити і налагодити димарі. Не забувайте, що димарі слід очищати щоквартально, а на горищі їх обов’язково треба білити.
Розпалювати дрова в печі чи грубці газом або бензином категорично забороняється. Газ і бензин під час підпалення вибухають, при цьому полум’я спрямовується не в димар, а в кімнату і може обпалити обличчя або запалити легкозаймисті речі, що знаходяться біля печі.
Ні в якому разі не слід залишати печі, що горять, без догляду чи доручати наглядати за ними дітям.
Грубки треба закінчувати топити до того часу, як сім’я піде відпочивати. Адже пожежа особливо небезпечна вночі, коли всі сплять, і ніхто її завчасно не може помітити. А коли вогонь розгориться, його важко приборкати.
Тепер у побуті широко використовується природний газ. У містах та селах, де немає газопроводу, користуються балонами з газом. Їх невміла експлуатація також призводить до нещасних випадків. Тому малим дітям та особам, які не знають правил поводження з газовими приладами, забороняється ними користуватися. Заміну і підключення балонів з газом повинні проводити тільки спеціалісти газового господарства. Завжди пам’ятайте: в разі виявлення у приміщенні запаху газу негайно припиніть користуватись газовими приладами, не запалюйте сірників, не паліть, не вмикайте електроприлади. Перевіряйте, чи закриті крани біля газових приладів, відчиніть вікна для провітрювання приміщення і викличте аварійну службу газу.
Тема 2. Заходи пожежної безпеки при експлуатації електрообладнання.
Електроенергія все частіше використовується у промисловості, сільському господарстві та побуті. А скільки тепер усіляких електроприладів, без яких не може обійтися жодна домогосподарка.
Але не слід забувати, що неправильно проведений електропровід, неполадки електромережі і електроприладів, а також недотримання правил протипожежної безпеки під час користування ними призводять до пожеж. Щорічно по Україні через порушення правил монтажу та експлуатації електроустаткування, побутових електроприладів виникає 20,9% від загальної кількості пожеж.
Найчастіше пожежі виникають через коротке замикання, перевантаження електромережі, утворення великих перехідних опорів, підключених до електромережі і залишених без нагляду електроприладів (чайників, плиток, прасок, печей тощо).
Призвести до пожежі може й користування цими приладами без належних негорючих підставок або вмикання їх в електромережу поблизу легкозаймистих предметів. Розглянемо кілька випадків, які призводять до пожежі.
Коротке замикання, тобто зіткнення двох проводів, може статися через порушення їх ізоляції, неправильну ізоляцію стикових місць, механічне пошкодження проводів. Воно може бути викликане несправністю розетки, попаданням води на електропроводку тощо. При короткому замиканні опір у мережі різко зменшується, а сила струму значно збільшується, а отже зростає виділення тепла, від чого і загоряється електроізоляція та провід.
Пожежа виникає і від перевантаження електромережі. У побутових умовах воно може трапитись при одночасному вмиканні в мережу багатьох споживачів струму (праски, плитки, телевізора тощо). Причиною пожежі може бути поганий контакт у з’єднанні проводів. Щоб не допустити пожежі від короткого замикання, слід стежити за справністю проводки, оберігати від пошкоджень ізоляцію, своєчасно замінювати пошкоджену проводку новою. Не можна зав’язувати дріт вузлами, прибивати його цвяхами або підвішувати на цвяхи. Категорично забороняється замість електричних запобіжників на щитках встановлювати «жучки».
Тема 3. Попередження пожеж від пустощів дітей з вогнем
Дуже часто причиною виникнення пожеж є діти. Трапляється це тому, що батьки в повсякденних турботах не завжди усвідомлюють, яку небезпеку ховає в собі вогонь, що потрапляє до рук дитини. Якщо малюк взяв, наприклад, ніж, голку чи шматок скла, то це одразу викличе переляк у батьків, бабусь, сусідів. Ну а якщо в руках дитини з’являються сірники, то аналогічну реакцію не завжди зустрінеш.
Добре бажання — виховувати у дітей самостійність вже з раннього віку. Однак ризикує той, хто пов’язує її з небезпечними для дитячого віку завданнями, коли дітям дозволяють самим розпалювати печі, газові прилади, вмикати в електромережу електричні праски, плитки, радіоприймачі та телевізори, купувати сірники у магазині.
В іграх та забавах діти завжди полюбляють копіювати дорослих. Вони самі розпалюють дрова в печі, газові плитки та інше, а інколи й палять цигарки. І нерідко ці вільності закінчуються нещасними випадками. А як часто влітку можна спостерігати, як група діток затіває ігри і користується сірниками у дворі, розкладає , в громадських будівлях. Однак дорослі, спостерігаючи ці забави, байдуже проходять повз, не попереджують дітей, не вимагають від них припинити небезпечне заняття. Тому, на превеликий жаль, кожна десята пожежа в Україні виникає з вини малолітніх дітей. Щоб уникнути цього, необхідно суворо забороняти дітям всілякі ігри з вогнем, слідкувати, щоб вони не розводили багаття поблизу будівель. Дорослим необхідно зберігати сірники тільки в недоступних місцях.
На допомогу батькам повинні прийти керівники місцевих органів влади, вчителі. В їх силах попіклуватися про організацію розумного відпочинку дітей, особливо в літній період. Для того, щоб влаштувати дитячий майданчик з ліском, каруселями, гойдалками, виділити одну-дві людини для нагляду за дітьми, потрібно не так і багато коштів. Зате і батьки будуть працювати спокійно, і діти не стануть причиною пожеж, не будуть піддавати себе й інших небезпеці. Попередження пожеж від дитячих пустощів з вогнем – обов’язок кожної дорослої людини.
Тема 4. Попередження пожеж від необережного поводження з вогнем.
Дуже великі біди приносять людям пожежі. Якщо хто-небудь із громадян проявить безпечність, необережність у поводженні із сірниками, опалювальними, газовими чи електричними приладами, завчасно не відремонтує чи не почистить від сажі димар, залишить малолітніх діток без нагляду – тоді плоди багатолітньої, клопіткої праці можуть бути за декілька хвилин знищені вогнем.
Причини пожеж майже завжди пов’язані з діяльністю людини і в більшості випадків залежать від того, наскільки точно і акуратно виконує вона всі протипожежні правила. Аналіз свідчить, що кожна третя пожежа виникає від необережного поводження з вогнем. Однак необережність допускають не лише малолітні діти. Дуже часто самі дорослі не можуть задуматись над тим, які біди приносить людям необережність поводженні з вогнем. Візьмемо, наприклад, сірники. Ми давно до них звикли і вже не думаємо, що вони можуть стати причиною великого нещастя.
Всім необхідно пам’ятати, що користуватися ними ні в якому разі не можна там, де знаходяться легкозаймисті матеріали (бензин, газ, папір, тирса, сіно, солома та інше). Трапляється, що при розпалюванні сірника відлітає вбік запалена голівка, яку не завжди можна помітити. Потрапивши на легкозаймисті матеріали, вона може принести багато біди. Непогашений сірник теж не слід кидати куди завгодно, насамперед необхідно переконатись в тому, що полум’я загасло, і тільки потім покласти його у безпечне місце чи попільницю.
А скільки нещастя приносять нам безпечні курці. Породжується ця безпечність насамперед зловживанням спиртними напоями. Нерідко особа, яка вживала спиртне, кидає абиде непогашений недопалок, лягає в постіль із запаленою цигаркою, не підозрюючи і не думаючи про наслідки. Така необережність майже завжди закінчується трагедією.
Тема 5. Протипожежні вимоги до житлових будинків та квартир.
Щоб уникнути пожежі в житловому будинку, квартирі чи на подвір’ї, необхідно дотримуватись таких правил пожежної безпеки:
- утримувати в справному стані електромережі, електричні прилади, прилади опалення і дотримуватись заходів безпеки при їх експлуатації;
- виконувати заходи безпеки при користуванні печами, газовими приладами, предметами побутової хімії та під час проведення ремонту в квартирах із застосуванням лаків, фарб;
- дотримуватись у будівлях з підвищеною поверховістю встановленого протипожежного режиму (не забивати евакуаційні виходи на балконах та лоджіях, утримувати в справному стані улаштування, які входять в систему димового захисту будинку);
- не загромаджувати драбини, холи, коридори загального користування та підходи до засобів пожежогасіння;
- не загромаджувати евакуаційні люки на балконах верхніх поверхів;
- не дозволяти будівництво сараїв, гаражів та інших будівель у протипожежних розривах;
- не дозволяти складувати в гаражах пально-мастильні матеріали понад встановлену норму;
- не дозволяти загромаджувати проїзди надвірних територій і розриви між будівлями, під’їзди до джерел протипожежного водопостачання, запасні евакуаційні виходи і пожежні драбини.
Тема 6. Дії населення на випадок пожежі.
У будь-якому випадку появи диму, а також при виявленні осередків горіння негайно викликайте пожежну охорону. Під час виклику пожежної охорони необхідно коротко повідомити, що саме горить, та точну адресу.
Пожежа, як правило, починається з невеликого осередку горіння, і ліквідувати її в цей період не становить великих труднощів.
В першу чергу необхідно використовувати всі підручні засоби пожежогасіння – воду, пісок, вогнегасники, тканину, змочену водою, та ін. При цьому необхідно знати, які особливості гасіння різних пожеж.
Вода, наприклад, є основним засобом боротьби з вогнем. Однак при гасінні керосину чи бензину слід враховувати, що рідини, легші за воду, випливають на її поверхню і продовжують горіти. Тому при горінні керогазів, примусів з газом і бензином найкраще накрити їх ковдрою, кошмою чи тугою щільною тканиною – і полум’я загасне.
Найкраще гасити горючі рідини вогнегасниками. Можна засипати їх піском. При горінні електромережі необхідно в першу чергу її відключити, а вже потім приступати до гасіння пожежі сухим піском, вогнегасником.
___________________________________________________________
Додаток 1
до Рекомендацій щодо проведення навчання населення правилам пожежної безпеки
ЗАТВЕРДЖУЮ
Міський, сільський, селищний голова
Ізмаїльського району Одеської області
Ім’я, ПРІЗВИЩЕ
«____» ________ 20___ р.
ГРАФІК
навчання населення громади правилам пожежної безпеки
Житлово-комунальне підприємство,
консультаційний пункт з питань цивільного захисту
Прізвище, ім’я, по батькові інструктора | Закріплена дільниця | Кількість будинків | Підлягає навчанню чоловік | 20__ р. | |||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
Інструктор ____________ ____________________________
(підпис) (Ім’я, ПРІЗВИЩЕ)
Додаток 2
до Рекомендацій щодо проведення навчання населення правилам пожежної безпеки
ЖУРНАЛ
обліку навчання населення правилам пожежної безпеки
Інструктор _______________________________________________________
прізвище, ім’я та по батькові
по _______________________________________________________________
найменування закріпленої дільниці
Назва вулиці, № будинку Прізвище, ім’я по батькові осіб, охоплених навчанням Дата проведення навчання Підпис осіб, з якими проведено навчання |
Додаток 2
Інформація
про хід навчання населення правилам пожежної безпеки
№ з/п | Населений пункт громади (вказати всі населені пункти громади) | Навчання населення правилам пожежної безпеки | |||||
За місцем проживання, у мережі консультаційних пунктів з питань цивільного захисту | Служба у справах дітей ТГ | Центр соціальних служб (надання соціальних послуг) ТГ | |||||
підлягає, осіб | навчено, осіб | підлягає, осіб | навчено, осіб | підлягає, осіб | навчено, осіб | ||
Керівник
Виконавець, телефон